Radis.o

Radis.o

Seřízení hoblíku

Seřízení hoblíku


Přestože jsou moderní hoblíky navrženy tak, aby se s nimi co nejlépe pracovalo a aby dobře "padly" do ruky, zachází se s nimi často nesprávným způsobem. Problémy většinou způsobuje řada pohyblivých dílů a možností seřízení.

Seřízení velikosti výřezu

Jednoduše řečeno, velký výřez odpovídá většímu úběru při hoblování měkkého dřeva, zatímco menší výřez se používá na jemné dokončovací hoblování dřeva tvrdého. Pro seřízení velikosti výřezu upevněte sedlo želízka k tělesu hoblíku třemi šrouby, které však úplně neutahujte, a pak otáčejte seřizovacím šroubem ve směru hodinových ručiček. Tím se sedlo posouvá dopředu a výřez se zužuje. Až dosáhnete požadovaného nastavení, dotáhněte upevňovact šrouby sedla.

Nastavení želízka a klopky

Kdybyste měli možnost podívat se zblízka očima červotoče a sledovat, jak hoblík pracuje, zjistili byste, že spodní nůž (ten se zkosením neboli sbruskou v blízkosti ostří), tj.želízko dřevo řeže, zatímco vrchní nůž- klopka - hobliny láme a odvádí ven z hoblíku. Také byste si uvědomili, že tyto dva díly na sebe musí řádně doléhat, jinak by se celý nástroj choval neklidně. Chcete-li jejich vzájemnou polohu změnit, jednoduše uvolněte horní šroub, klopku posuňte nahoru nebo dolů a šroub opět utáhněte. Pro hrubší práci nastavte rozteč mezi ostřím klopky a ostřtm želízka větší, pro jemnější práci samozřejmě menší. Vytvoří-li se mezi ostřím klopky a horní plochou želízka vůle, musíte ostří klopky zabrousit tak, aby na plochu želízka přesně a po celé délce doléhalo.

Nastavení rovnoběžnosti želízka

Po usazení a seřízení sedla a obou nožů můžete želízko a klopku ustavit. Pohybem páky nastavení rovnoběžností želízka doprava nebo doleva docílíte, aby ostří želízka bylo rovnoběžné s hranou výřezu.

Seřízení velikosti úběru

Po nastavení ostří želízka rovnoběžně s hranou výřezu zasuňte před klopku upevňovací klín a celou sestavu zajistěte hlavním šroubem. Šroub by měl být utažen pevně, měl by však zároveň mít dostatečnou vůli pro seřizování rovnoběžnosti ostří pákou a velikosti úběru, která se seřizuje velmi jednoduše otáčením velkým, zpravidla mosazným seřizovacím šroubem bud' ve směru (pro většt úběr), nebo proti směru (pro jemnějšt úběr) hodinových ručiček.
hoblik_3.jpg
Pohybem páky doleva nebo doprava nastavíte ostří želízka rovnoběžně s hranou výřezu.
hoblik_2.jpg
Velikost výřezu nastavíte pomocí tří šroubů sedla želízka.
hoblik.jpg
hoblik_rez.jpg
V článku byly použity materiály z knihy :
Encyklopedie práce se dřevem  Nakladatelství Columbus, s.r.o.
Encyklopedie práce se dřevem Nakladatelství Columbus, s.r.o.
zdroj:http://www.vseumel.czLíbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (34 | 69%)
iq test
GamePark.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one