Radis.o

Radis.o

Samonivelační stěrky

Samonivelační stěrky
samonivelacni-sterka-1.jpg
Rovná podlaha je základem pro kvalitní položení podlahových krytin a to jak v případě nových podlah, tak při rekonstrukcích stávajících. Prochozená a nerovná podlaha nevypadá pěkně a nedá se na ní solidně položit žádná podlahová krytina. Samonivelační stěrky slouží k vyrovnání starých i nových podkladů a mohou tvořit přímo konečnou nášlapnou vrstvu nebo podklad pod dlažby, plovoucí podlahy, podlahoviny (koberce, PVC), ale též syntetické lité nebo stěrkové finální povlaky a nátěry (epoxidy, polyuretany, akryláty apod.)...

Vytvářejí konečnou zpevňující a vyrovnávací vrstvu na starých i nových podkladech s nedostatečnou povrchovou rovinatostí a mechanickou odolností (běžně hlazené betony, anhydritové potěry, staré poškozené dlažby apod.). Dají se jimi rychle opravit lokální i celoplošné betonové a keramické podlahy poškozené výtluky, otěrem a prasklinami. Používají se však také k zalévání topných kabelů a rohoží elektrického podlahového topení. Samonivelační polymercementové stěrky nejsou vhodné do venkovního prostředí a jako finální vrstvy bez patřičné ochrany do trvale vlhkého prostředí, prostředí s chemickým zatížením kyselinami, organickými rozpouštědly a ropnými produkty a do prostředí s teplotním zatížením nad 400 °C (například úkapy okují ve svářecích dílnách).

Pod značkou CEMIX od společnosti Lasselsberger - divize Stavební hmoty najdete řadu samonivelačních stěrek a potěrů, tříděných podle předpokládaného provozního zatížení a způsobu užívání podlahy.

Technologický vrchol v této kategorii představují samonivelační polymercementové stěrky.

Jejich užití s sebou přináší řadu výhod:

Rychlá aplikace ručním nebo strojním litím.
Možnost aplikace ve více vrstvách s tloušťkou až 20 mm v jedné vrstvě.
Brzká zatížitelnost - pochůzné po 6 až 8 hodinách.
Vysoká přídržnost k podkladu, rovinatost a vysoká mechanická odolnost povrchu.
Hygienická nezávadnost vyhovující normě EMICODE 1.
samonivelacni-sterka-2.jpg
samonivelacni-sterka-3.jpg
Strojně nebo ručně?

Rozhodujeme se na základě dispozice podkladní plochy, podle toho jakou vrstvu budeme vylévat a podle teplotních podmínek, za kterých budeme pracovat, a to vše s ohledem na dobu zpracovatelnosti (otevřený čas) stěrky.

V běžných podmínkách si stěrka po dobu 20 minut (doba zpracovatelnosti, otevřený čas) zachovává rozlivné a samonivelační vlastnosti. Po překročení této doby uvedené vlastnosti velmi rychle ztrácí a nelze ji úspěšně aplikovat resp. upravovat (rozhrnováním, válečkováním). Může docházet k nespojení jednotlivých vrstev, nevyrovnání do roviny, nespojení s podkladem.

Ručně proto doporučujeme provádět plochy do cca 100 m2, strojně pak plochy nad tuto mez. Při ruční aplikaci je potřeba pracovat svižně, bez zbytečných prostojů a v počtu minimálně 3 pracovníků. U strojní aplikace je možno plochu ohraničit vymezovací bariérou. Aplikace se pak provádí ve dvou krocích, tzn. po nalití a zatuhnutí jednoho pruhu se vymezovací bariera odstraní a následuje aplikace zbylého pruhu.

Samonivelační polymercementové stěrky se vyznačují v průběhu tuhnutí a vytvrzování vysokou objemovou stabilitou a na souvislých nedilatovaných podkladech (např. monolitické železobetonové desky) nevyžadují provádění dilatací.

Článek je převzat z webu Stavebnictví a interiér

zdroj:http://www.vseumel.cz

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (34 | 69%)
iq test
GamePark.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one