Radis.o

Radis.o

Jak ošetřit nové dřevo

Jak ošetřit nové dřevo
dr.jpg
Mnozí z nás si na jaro plánují stavbu dřevěného venkovního posezení. Než však započneme samotnou stavbu, měli bychom dřevo, které hodláme použít patřičně ošetřit proti nejrůznějším škůdcům, a zajistit tak jeho dlouhou životnost.
Dřevokazný hmyz
Způsobuje velké ztráty na našich dřevěných stavbách . Mezi nejčastější návštěvníky dřevěných konstrukcí patří tesařík krovový a červotoč proužkový. Dřevo poškozené tímto hmyzem ztrácí pevnost a dále se mění jeho hmotnost, izolační vlastnosti i vzhled. Dřevokazný hmyz žije ve skrytu uvnitř dřeva a narušuje jeho strukturu, čímž mění jeho kvalitativní vlastnosti. Nejlepší ochranou před tímto hmyzem je aplikace nátěru některým z moderních přípravků s regulátorem růstu hmyzu.
Dřevokazné houby
Jsou dalším nepříjemným škůdcem. Ty poškozují buněčné stěny dřeva a tím mění jeho mechanické a fyzikální vlastnosti. Nejobávanější dřevokaznou houbou je dřevomorka domácí. Napadá zejména krovy domů a menší stavby. Způsobuje hnědou hnilobu dřeva. Ke svému životu potřebuje vysokou vlhkost dřeva (nejméně 20%) a teplotu (20-300C). Proto napadá nejdříve části dřevěné konstrukce, které jsou ve styku se zemí a vodou. Účinně bojovat s dřevokaznou houbou, která napadla konstrukci se většinou nedaří. Proto nejlepší obranou je preventivně je dřevo chránit před vlhkem.
Jak nové dřevo ošetříme?
  1. Veškeré dřevo, které chceme na stavbu použít důkladně prohlédneme a zkontrolujeme, zda se nějaký škůdce už nezabydlel.
  2. Ze dřeva důkladně odstraníme zbytky kůry a lýka, piliny a jiné nečistoty.
  3. Na takto očištěné dřevo aplikujeme potřebné množství přípravku, který likviduje všechna vývojová stádia hmyzu, např. Lignofix E Profi. (přípravků existuje celá řada)
  4. Při aplikaci je nutné dodržet předepsanou koncentraci a teplotu podkladu.
  5. Provedeme jeden až dva nátěry dle pokynů výrobce.
  6. Nátěr necháme důkladně vyschnout.
Jak ošetříme škůdci napadenou konstrukci?
  1. Poškozenou část opatrně odstraníme, alespoň 0,5m od jeho zdravé části.
  2. Napadené části dřeva vkládáme do igelitových pytlů, které neprodyšně uzavřeme.
  3. Provedeme injektáž přípravku do viditelných chodbiček škůdce.
  4. Poté aplikujeme ochranný nátěr jako u nového dřeva
Pokud v okolí napadení dřevěné konstrukce zjistíme též podhoubí dřevokazných hub, na zdivu otlučeme omítku, vyškrábeme spáry, opálíme ohněm a ošetříme speciálním přípravkem. Provedením těchto úkonů bychom měli mít zajištěnu dlouhou životnost našich dřevěných staveb
zdroj:http://www.vseprovasdum.cz

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (34 | 69%)
iq test
GamePark.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one